Podstawowe schorzenia koni

Konie pomimo swojej siły i sprawności, są zwierzętami dość delikatnymi. Wbrew obiegowej opinii o silnym zdrowiu tych zwierząt musimy o nie prawidłowo dbać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stosowanie należytej higieny. Dobrze utrzymany koń musi być czysty, odpowiednio wyczesany oraz dobrze odżywiony. Posiadając informacje na jakie choroby może zapaść nasz koń i rozumiejąc mechanizmy ich tworzenia się jesteśmy w stanie wielu z nich zapobiec. Musimy jednak pamiętać, że w chwili wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby trzeba zadzwonić po weterynarza. Bezwzględnie nie można podejmować się kuracji wierzchowca samemu.

Niektórymi chorobami koni są:

  • Anemia – objawia się brakiem apetytu, zmniejszeniem kondycji, brakiem połysku sierści i białymi spojówkami oka. Wierzchowiec może zapaść na anemię przez zbyt duży stres, niewłaściwą dietę, pasożyty w układzie pokarmowym. W wypadku zauważenia znaków anemii należy zasięgnąć opinii weterynarza. Celem zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia anemii u naszego konia musimy stworzyć mu jak najdogodniejsze warunki życiowe, podawać jedynie karmę i dodatki paszowe wysokiej jakości oraz regularnie go odrobaczać
  • Biegunki – przyczyną przewlekłych biegunek może być niewłaściwa dieta naszego wierzchowca, kiepski stan jego uzębienia, infekcje, pasożyty układu pokarmowego. Nie wolno bagatelizować tego schorzenia i bezwzględnie przy nawracających biegunkach trzeba wezwać weterynarza. Aby przeciwdziałać nawracaniu biegunek musimy w pierwszej kolejności zadbać o dobrą jakość paszy, którą karmiony jest nasz wierzchowiec, trzeba także okresowo go odrobaczać. Warto stosować również dodatki paszowe, wzbogacone w witaminy i błonnik.
  • Otarcia od siodła – cechują się ciężko gojącymi się ranami w punkcie nacisku siodła. Główną przyczyną tworzenia odparzenia jest nieodpowiednio dopasowane siodło, nienależyta higiena skóry pod siodłem oraz niepoprawne nałożenie siodła. W przypadku powstania podrażnień skóry pod siodłem musimy zaprzestać na pewien czas jazdy konnej aby nie drażnić chorych miejsc. Trzeba również zadbać o poprawną higienę włosia. Aby uniknąć wystąpienia odparzenia przede wszystkim należy właściwie dobrać siodło. Warto skorzystać przy zakupie siodła z usługi saddle fittingu czyli dopasowywania siodła do konkretnego konia oraz jeźdźca.
  • Grypa jest infekcją wirusową rozprzestrzeniającą się drogą kropelkową. Przejawia się suchym i przewlekłym kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, słabym apetytem, osłabieniem i wysiękiem wydzieliny z nosa. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania naszego konia na grypę powinniśmy przede wszystkim unikać wystawiania go na duże różnice temperatur. Zawsze w chłodne dni trzeba w czasie postoju na zewnątrz nakładać derki naszemu wierzchowcowi.

Podstawą zachowania dobrego stanu zdrowia naszego wierzchowca jest głównie dbałość o jego higienę, regularne wizyty weterynarza, dobór właściwych akcesoriów jeździeckich i pasz. W czasie choroby najistotniejsza jest nasza natychmiastowa reakcja.