kategorieogólnie, sprzęt

Wszystko co jeździec powinien wiedzieć o ochraniaczach

Zadbane nogi wierzchowca rzutują na całokształt funkcjonowania jego organizmu. Wiedza jeźdźców w zakresie pielęgnowania oraz ochrony nóg konia znacząco się zwiększyła w ostatnich latach. Zazwyczaj każdy jeździec ma świadomość jak istotna jest odpowiednia higiena, stosowanie różnych wcierek usprawniających regenerację mięśni po treningu oraz podejmowanie pozostałych działań prowadzących do poprawienia kondycji nóg konia. Jednakże nie każdy z nas widzi konieczność używania ochraniaczy. W rzeczywistości są one w stanie zabezpieczyć naszego konia przed groźnymi kontuzjami. Jest to spowodowane nie tylko przez ochronę nogi przed uderzeniami, ale również przez realizację funkcji stabilizacyjnej dla pewnych odcinków kończyny. Warto wiedzieć jak należy prawidłowo wybrać je do potrzeb naszego konia i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy ich nabyciu.

W sprzedaży dostępnych jest wiele wariantów ochraniaczy w różnych przedziałach cenowych. Osobom nie nieorientującym się w temacie ochraniaczy ich prawidłowy wybór może sprawić wiele problemów. W praktyce nie jest to takie skomplikowane. Wystarczające jest minimum podstawowej wiedzy na ich temat, żeby wybrać ochraniacze idealnie spełniające nasze oczekiwania.

W sprzedaży możemy spotkać dużo różnych ochraniaczy. Można je skategoryzować ze względu na przeznaczenie, jak również użyte do ich budowy materiały. Pod względem przeznaczenia możemy wyróżnić:

Ochraniacze transportowe – jest to typ ochraniaczy przeznaczony do zastosowania w czasie transportu wierzchowca. Zrobione są zazwyczaj z gąbki pokrytej materiałem. Chronią większą część kończyny konia. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona nóg konia w czasie transportu i w pewnych przypadkach ich ochrona w stajni. Nie są przeznaczone do użytku sportowego.

Ochraniacze skokowe – ochraniacze skokowe są stworzone pod kątem zagwarantowania jak najlepszej ochrony nóg wierzchowca podczas skoków. W przeważającej większości są to sztywne skorupy osłaniające nogę. Nie mogą one ograniczać ruchomości stawu pęcinowego.

Ochraniacze ujeżdżeniowe – w dresażu zazwyczaj używa się tylko owijki. Jednakże w czasie ćwiczeń poleca się używanie normalnych ochraniaczy. Ochraniacze dresażowe osłaniają cały obwód kończyny konia. Często najistotniejszą różnicą w stosunku do ochraniaczy skokowych jest ich fason.

Ochraniacze ogólnoużytkowe – Łączą one cechy ochraniaczy skokowych oraz ujeżdżeniowych. Jest to najbardziej uniwersalny typ ochraniaczy, znakomicie realizujący swoje przeznaczenie podczas jazdy terenowej oraz w innych dyscyplinach jeździeckich.

Ochraniacze magnetyczne – Pomimo tego, że pozytywne działanie pola magnetycznego na regenerację mięśni jest znane od lat to ochraniacze te są całkiem nowym produktem na rynku. Mają one na celu przyśpieszenie regeneracji kończyn wierzchowca, po intensywnych treningach lub w czasie pozabiegowej rekonwalescencji.

Kalosze – stosowane są do ochrony kornonek kopyt przed urazami mechanicznymi. Zazwyczaj są zrobione z gumy lub neoprenu.

Owijki – ich najważniejszym zadaniem jest stabilizacja scięgien w czasie ruchu. Nie zabezpieczają one nóg konia przed skutkami urazów mechanicznych. Mogą tylko ochronić przed małymi urazami. Wyróżnić tu można owijki wykonane z polaru, elastyczne, a także polarowo-elastyczne. Owijki polarowe używane są przede wszystkim w celach rozgrzewających. Elastyczne owijki powinny być bezwzględnie zakładane na podkłady, gdyż mogą powodować obtarcia. Natomiast owijki elastyczno-polarowe przeznaczone są do stosowania w czasie treningu bez konieczności użycia podkładów.

Ochraniacze wykonane są przeważnie z neoprenu, materiałów sztucznych lub skóry. Najprostsze w czyszczeniu są ochraniacze wykonane z tworzyw sztucznych, ale przy zastosowaniu się do zaleceń producenta czyszczenie pozostałych rodzajów nie powinno stwarzać poważniejszych problemów. Trwałość ochraniaczy w każdej z tych grup jest na zbliżonym poziomie, przy przestrzeganiu właściwej ich pielęgnacji.

Jak już wiemy jaki typ ochraniaczy jest nam potrzebny musimy zwrócić uwagę na kilka detali. Przede wszystkim sprawdźmy z czego wykonane są ochraniacze. Ochraniacze powinny być skonstruowane z solidnych materiałów a ich budowa powinna zapewniać komfortowe użytkowanie. Zwróćmy uwagę na jakość szyć oraz miejsc klejenia, czy nie odstają jakiekolwiek drażniące krawędzie, które mogłyby powodować dyskomfort podczas użytkowania. Bardzo istotny jest także sposób ich zapinania. Najważniejsze aby był on trwały. Jego rodzaj musi być dostosowany do rodzaju realizowanej aktywności fizycznej. Najlepsze są mocowania na kołki i solidne rzepy. Przeciwdziałają one przypadkowemu zsunięciu się ochraniacza z kończyny konia. Powinniśmy, także wziąć pod rozwagę wentylację ochraniaczy. Markowe produkty w większości sprawnie usuwają ciepło z wnętrza skorupy co jest niezmiernie ważne dla prawidłowego funkcjonowania aparatu ruchowego konia.

Pamiętajmy, że należy osłaniać nogi swojego konia, nawet gdy nie ma on tendencji do ścigania się albo strychownia. Jeśli wciąż będziecie mieli wątpliwości jakie ochraniacze są najbardziej odpowiednie dla waszego konia, warto skorzystać z pomocy obsługi sklepu jeździeckiego, która z pewnością zaoferuje modele dostosowane konkretnie do waszych potrzeb.