kategorieogólnie, sprzęt

Spodnie do jazdy konnej

Posiadanie odpowiedniego wyposażenia jeździeckiego to podstawa przy uprawianiu jeździectwa, nawet tego rekreacyjnego. Ciężko wyobrazić sobie jeźdźca w dresie, w trampkach i bluzie z kapturem. Jednym z elementów ubioru jeździeckiego, którego nazwę znają również osoby w żaden sposób niezwiązane z jeździectwem, a który jest od razu kojarzony z tym sportem to bryczesy. Każdy wie, że są to spodnie do jazdy konnej. Jednakże nie każdy ma świadomość ile rodzajów bryczesów jest obecnie w sprzedaży. Warto zapoznać się z obecną ofertą bryczesów na rynku akcesoriów jeździeckich. Wielu z Was może być zaskoczonych ile modeli i rodzajów bryczesów można dziś nabyć.

Dlaczego odpowiednio dopasowane spodnie do jazdy konnej są tak ważne i powinien być to zakup przemyślany? Przede wszystkim w przeciwieństwie do spodni noszonych na codzień, wykonane są one z materiałów i mają nadany krój, który gwarantuje elastyczność oraz ułatwia przyjęcie odpowiedniego dosiadu. Kolejną ważną kwestią związaną z materiałem i wykończeniem jest bezpieczeństwo konia. Spodnie standardowe zazwyczaj mają szwy na zewnątrz, które mogłyby powodować otarcia skóry konia. Wszystkie bryczesy są tak robione, aby uniemożliwić bądź zminimalizować ryzyko wystąpienia otarć podczas długiej jazdy. Ponad to dobrze dobrane bryczesy zapewnią nam duży komfort podczas jazdy. Bardzo ważną cechą bryczesów jest posiadanie leja, który zwiększa przyczepność w siodle. Możemy się spotkać z bryczesami z pełnym lejem oraz z lejem kolanowym. Bryczesy pełnolejowe po całej wewnętrznej stronie nogawek mają specjalną wstawkę najczęściej wykonaną ze skóry, specjalnych tkanin z domieszką sylikonu bądź innych tworzyw antypoślizgowych. Bryczesy z lejem kolanowym posiadają takie wstawki jedynie w części kolanowej.  Pełny lej zapewnia większą przyczepność niż lej kolanowy. Wybór rodzaju leja zależy od preferencji jeźdźca.

Kolejnym ważnym elementem determinującym wybór bryczesów jest materiał, z którego są one wykonane. Może być to standardowy materiał, który w większości przypadków składa się z bawełny z domieszkami elastanu. Jednakże możemy również spotkać się z różnego rodzaju tkaninami funkcyjnymi. Np. rozciągliwymi w czterech kierunkach, co zapewnia dużą elastyczność, tkaninami o podwyższonej odporności na wodę i zabrudzenia, a nawet bryczesami jeansowymi wykonanymi ze specjalnego materiału przypominającego jeans ale zachowującego elastyczność.

Bardzo istotnym aspektem szczególnie dla płci pięknej będzie wygląd. Dlatego też bryczesy damskie, posiadają w większości zdobienia w postaci ozdobnych przeszyć, bądź dekoracji wykonanych z drobnych diamencików. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Podczas wyboru spodni jeździeckich powinniśmy dobrze przemyśleć ich zakup. Zwracając szczególną uwagę na wyżej wymienione elementy. Pamiętajmy, że od tego jaki model, z jakim lejem wybierzemy i z jakiego materiału będzie on wykonany to wpłynie to na komfort jazdy. Bryczesy powinny być dopasowane do naszych umięjętności i preferencji.