kategorieogólnie, trening

Szkółka jeździecka – kryteria wyboru

Jeździectwo jest bardzo popularną dyscypliną sportową oraz świetną formą rekreacji. Na koniu jeżdżą osoby w różnym wieku oraz o różnym stopniu zaawansowania. Ciągle wzrasta zainteresowanie tą formą aktywności fizycznej przez młodych ludzi. Jazda konna ma nie tylko pozytywny wpływ na naszą sprawność fizyczną ale także świetnie wpływa na nasz stan psychiczny. Jeśli chodzi o dzieci to wpływa bardzo dobrze na ich rozwój. Zazwyczaj naukę jazdy rozpoczynamy w szkółce jeździeckiej. Pierwszy kontakt z jeździectwem jest bardzo istotnym etapem, ponieważ od tego jak przebiegać będą nasze początkowe chwile w siodle, wpływać będzie na to czy w ogóle zdecydujemy się na kontynuowanie naszej jeździeckiej przygody. Nie posiadając w ogóle doświadczenia musimy być pewni, że trafimy na kogoś kto dobrze o nas się zatroszczy. Dlatego też musimy ze skupieniem starannie zapoznać się z ofertą szkółek jeździeckich oraz zapoznać się z warunkami tam obowiązującymi. Więc na co należy zwrócić uwagę?

Zazwyczaj poszukując ośrodka jeździeckiego zwraca się uwagę na odległość od miejsca zamieszkania i koszty. Nie ulega wątpliwości, że są to bardzo istotne kwestie ale nie mogą być decydujące dla podejmowanego przez nas wyboru. Kluczowym elementem wpływającym na wybranie danego ośrodka musi być poziom treningów a także bezpieczeństwo jazdy. Wybierając ośrodek dla jeźdźców koniecznie musimy zaczerpnąć o nim jak najwięcej informacji. Warto osobiście zapytać się o szczegółową ofertę, kwalifikacje trenerów oraz posiadane przez ośrodek certyfikaty. Koniecznie musimy zostać oprowadzeni po ośrodku.

W momencie oprowadzania po terenie ośrodka powinniśmy zobaczyć jaki jest stan koni. Powinny one zadbane i wyczyszczone. Także istotna jest wielkość oraz porządek w ich boksach. Wierzchowce trzymane w dobrych warunkach będą o wiele lepiej sprawowały się podczas treningów. Bezwzględnie zerknijmy na plac treningowy. Musi być on ogrodzony i bezpieczny. Podczas zajęć nie może znajdować się na nim za duża liczba jeźdźców. Grupy muszą wynosić maks. 3 osoby, żeby trener mógł zapewnić każdemu szkolonemu odpowiednią uwagę.

Bezwzględnie powinniśmy zwrócić uwagę na stosowane akcesoria jeździeckie. Ich stan musi być nienaganny, ponieważ od nich zależne jest nasze bezpieczeństwo. Ośrodek jako konieczne minimum musi udostępnić nam kask.

Pamiętajmy, że wybranie właściwego ośrodka jeździeckiego wpływa istotnie na nasz rozwój jako jeźdźców, przez to nie możemy śpieszyć się z jego wybraniem. Dobrze jest sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji kilka szkółek. Przebywając w tych miejscach nie strońmy od pytań. Przemyślany oraz spokojny dobór szkółki dla jeźdźców zagwarantuje nam bezpieczną i skuteczną naukę.

Obszerny artykuł na temat nauki jazdy konnej przeczytasz na portalu sport.interia.pl: https://sport.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-nauka-jazdy-konnej-jak-zaczac-jezdzic-konno,nId,6585102