kategorieogólnie

Charakterystyka skoków przez przeszkody

Skoki przez przeszkody są bardzo popularną dyscypliną jeździecką wymagającą od wierzchowca oraz jeźdźca perfekcyjnego zgrania ruchów, jak również idealnej sprawności. Konkurs ten jest doskonałym sprawdzianem dla wierzchowca, jeźdźca oraz ich akcesoriów jeździeckich. Konkurs skoków jest kwalifikowany do dyscyplin olimpijskich. Historia skoków sięga XVIII W. kiedy to podczas polowań na lisy uczestnicy mocno rywalizowali pomiędzy sobą i goniąc za lisem przeskakiwali poprzez napotkane przeszkody. Podstawowym celem rozgrywanych konkursów jest sprawdzenie precyzyjności oraz umiejętności jeźdźca, a także właściwego wyszkolenia wierzchowca. Konkurencja ta przeprowadzana jest na terenie nazywanym parkurem, na którym ustawione są różnego rodzaju przeszkody. Głównie ustawianymi przeszkodami na parkurze jest:
stacjonata – szykana zbudowana z desek lub drągów
okser – są to dwie stacjonaty ustawione jedna po drugiej posiadające taką samą wysokość
mur – konstrukcja zbudowana z imitacji cegieł
rów z wodą – jest to prostokątna niecka z wodą
doublebarre – są to 2 stacjonaty gdzie druga jest wyższa niż pierwsza
tripplebarre – jest to kombinacja 3 stacjonat, z których każda następna jest wyższa od poprzedniej.
hydra – konstrukcja mająca na swoim szczycie żywopłot
Przeszkody ustawiane są w liniach bądź szeregach. Linia zawiera kilka konstrukcji położonych w odległościach większych niż 12 metrów od siebie. Z kolei szereg składa się z paru przeszkód umiejscowionych w odległościach większych niż siedem metrów, ale mniejszych niż 12 metrów. Kierunek przejazdu jest wyznaczany przez umieszczone na przeszkodach chorągiewki czerwone oraz białe. Czerwone znajdują się po prawej stronie przeszkody natomiast białe po jej lewej stronie.
Jeździec w raz z wierzchowcem muszą przeskoczyć ustawione przeszkody w z góry określonej kolejności oraz czasie. W czasie pokonywania toru kluczowe znaczenie ma jak najmniejsza liczba popełnionych błędów ponieważ dodawane są za to punkty karne.
Do często spotykanych pomyłek zalicza się:
strącenie górnej poprzeczki konstrukcji – 4 pkt. karne
dotknięcie tafli wody – 4 pkt. karne
1 nieposłuszeństwo konia – 4 pkt. karne
kolejne nieposłuszeństwo wierzchowca – eliminacja
przewrócenie się konia – eliminacja
spadnięcie zawodnika z siodła – eliminacja
pomylenie i nie dokonanie poprawki przebiegu trasy – eliminacja
przekroczenie maksymalnego czasu – eliminacja
W zależności od rangi i rodzaju zawodów punktacja może zmieniać się.
Konkursy w skokach przez przeszkody możemy podzielić ze względu na wysokość zastosowanych konstrukcji jak również inny czynnik wpływający na zwycięstwo. Wyróżnić można tu 3 kategorie konkursów. Konkurs precyzji, zwykły i specjalny. Podczas konkursu zwykłego jest ustalona norma czasu, w której trzeba pokonać przeszkody. Wpływającym na wygraną czynnikiem jest ilość punktów karnych. W czasie tego konkursu dwoje lub większa liczba zawodników może zająć to samo miejsce. Natomiast konkursu zwykłego zawodnicy, którzy mają taką samą ilość pkt. karnych są klasyfikowani według ogólnego czasu. Możliwe jest tu rozegranie dogrywki. Konkursy specjalne rządzą się swoimi zasadami. Jest ich bardzo duża liczba, jednakże do najczęściej rozgrywanych można zaliczyć konkurs szybkości, przy którym każdy wykonany błąd jest przemieniany na sekundy, które dodaje się do czasu uczestnika. W czasie konkursu stylu jazdy także oceniany jest styl jazdy przez odrębnego sędziego. Natomiast konkurs wyboru przeszkód koncentruje się na tym, że uczestnik może przeskakiwać w dowolnej kolejności przez ustawione konstrukcje. Niezależnie od rodzaju konkursu skoki przez przeszkody zawsze powodują dużo emocji u widzów i jeźdźców. Jest to także, jedna z bardziej dynamicznych dyscyplin jeździeckich.