kategorieogólnie, sprzęt

Wpływ długości strzemion na jazdę

Największy wpływ na to jak dobrze dajemy sobie radę z jazdą konną ma nasze doświadczenie oraz jakość akcesoriów jeździeckich. Często sporą uwagę przykładamy do tego następnego czynnika. Zapominamy przy tym często jak ważną rolą jest właściwe dobranie, a także regulacja tych akcesoriów jeździeckich. Spore znaczenie dla właściwego oddziaływania pomocami jeździeckimi ma nasz dosiad. Jego staranność zależna jest niezaprzeczalnie od naszych umiejętności jak również odpowiedniego dostosowania długości puślisk. Długość strzemion ma także istotny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Należy zatem lepiej zapoznać się z kwestią regulowania naszych strzemion.

Długość strzemion zależy nie tylko od długości nogi jeżdżącego, ale i także od trenowanej konkurencji jeździeckiej oraz warunków jazdy.

Regulację długości strzemion rozpoczynamy będąc jeszcze na ziemi. Przybliżamy się do konia i następnie kierujemy się twarzą do jego boku. Długość puśliska powinna odpowiadać długości skierowanej do zamka ręki. Kolejny etap ustalania długości puślisk przeprowadzany jest z grzbietu konia. W tym celu będąc w siodle wyjmujemy stopy ze strzemion i opuszczamy je luźno po bokach wierzchowca. Poprawnie wyregulowane strzemiona powinny sięgać nam do kostek.

W ten sposób mamy wyregulowaną długość bazową strzemion, która będzie punktem wyjścia do ustawiania strzemion pod konkretny styl jazdy bądź konkurencję, którą trenujemy.

Gdy będziemy trenować ujeżdżanie nasze strzemiona powinny być wydłużone nieznacznie. Do skoków powinniśmy zmniejszyć długość lekko względem ustawienia standardowego. Ścigając się strzemiona są zazwyczaj sporo skrócone.

Należy też nadmienić, że strzemiona muszą być równej długości. Ale w pewnych sytuacjach ortopedycznych dopuszczalna jest różnica pomiędzy długością prawego i lewego strzemienia.

Trzeba ciągle kontrolować stan puślisk, gdyż ich zerwanie może grozić naszemu bezpieczeństwu. Także w czasie wsiadania z ziemi lewe puślisko będzie się bardziej wyciągać od prawego, dlatego też raz na jakiś czas można zmienić je miejscem z lewym puśliskiem.

Nie zapomnijmy o tym, aby zawsze odpowiednio ustawić długość strzemion, unikniemy dzięki temu popełniania wielu błędów, a jazda na koniu będzie dla nas dużo przyjemniejsza.