Jesień, ciężki okres dla kopyt konia

Kopyta konia są bardzo czułą częścią jego organizmu. Nawet nieduże uszczerbki w ich budowie mogą przeszkadzać koniowi w prawidłowym funkcjonowaniu. Okres jesienno-zimowy nie jest sprzyjający dla kopyt naszych podopiecznych. Znaczna wilgotność ziemi prowadzi do powstawania dużej liczby chorób. W tym czasie musimy bardziej niż przeważnie zwracać uwagę co do ich odpowiedniej pielęgnacji. Poza kupnem nowych jesiennych akcesoriów do jazdy konnej pomyślmy, także o zaopatrzeniu się w specjalne środki dedykowane do pielęgnacji kopyt.

Końskie kopyto składa się z 3 podstawowych części.

Podeszwy – spodniej wklęsłej część kopyta
Ściany kopyta – zewnętrzna część kopyta. Składająca się ze ściany bocznej, przedniej oraz piętek kopytowych.
Strzałki – tylny obszar kopyta zagięta do wewnętrznej części. Posiada kontakt z podłożem, co umożliwia odbieranie przez wierzchowca wiadomości o nim, jak również pełni funkcję amortyzującą.

Najczęściej występującą chorobą powiązaną z nieprawidłową higieną oraz pielęgnacją kopyt konia jest tzw. gnicie strzałki kopytowej. Do rozwoju tego schorzenia dochodzi przez bytowanie bakterii beztlenowych w strzałce kopytowej. W zakażonym kopycie dochodzi do rozwijania się procesów gnilnych. Schorzenie rozpoczyna się się w rowku strzałki kopyta a brak naszej reakcji skutkuje szybkim roznoszeniem się na pozostałe partie kopyta. Objawami gnicia strzałki jest powstawanie w jej rejonie torebek gnilnych z ciemną surowicą.

Leczenie strzałki powinno być zaczęte od dokładnego przemycia zakażonego kopyta oraz wycięcia zniszczonej tkanki. Zakażone miejsce musi być pieczołowicie osuszone oraz pokryte środkami przeciwbakteryjnymi.

Żeby zmniejszyć ryzyko zapadnięcia naszego wierzchowca na to schorzenie bezwzględnie musimy pilnować higieny. Przede wszystkim codziennie kopyta naszego wierzchowca muszą być prawidłowo oczyszczane, a wyściółka w boksie zmieniana na czas. W celu wzmocnienia kopyt należy stosować środki regenerujące powierzchnię kopyt oraz maści zmiękczające, które zwiększą miękkość rogu kopytowego.

Niezmiernie dużą istotność dla zdrowia kopyt naszego konia ma również jego żywienie. Minimalnie koń musi otrzymywać 1,5% paszy objętościowej na każdy kg masy ciała. Zapewni mu to wystarczającą ilość energii. Do żywności trzeba dodawać suplementy żywieniowe wzbogacone w lizynę, miedź oraz cynk. Składniki te pomocne będą w regeneracji struktury kopyt oraz poprawią stan włosia naszego konia.

Zazwyczaj zbyt dużą uwagę przywiązujemy do zakupu nowszego siodła bądź innego sprzętu jeździeckiego zapominając przy tym o prawidłowej pielęgnacji naszego konia. Nie zapominajmy, że o kopyta musimy troszczyć się każdorazowo po jeździe. Właściwa pielęgnacja umożliwi nam na ustrzeżenie naszego wierzchowca od wielu chorób i związanego z tym cierpienia. Nie zapominajmy, że lepiej jest zapobiegać rozwojowi schorzeń niż je leczyć.