kategorieogólnie, sprzęt

Prawidłowe dopasowanie kasku jeździeckiego

Jazda konna nie należy do zbyt bezpiecznych form aktywności ruchowej. Z tego powodu powinniśmy być do niej właściwie przygotowani. Ponieważ w większości wypadków na obrażenia jest głównie narażona głowa jeźdźca powinna być ona specjalnie chroniona. Nie zapominajmy, że nie powinniśmy nigdy wsiadać na konia bez kasku na głowie. Kask ochroni głowę jeźdźca w czasie potencjalnego upadku pochłaniając energię uderzenia. Żeby pełnił on swoje zadanie musi być dopasowany i odpowiednio zapięty na głowie jeźdźca. Więc jak dopasować odpowiednio kask do naszej głowy. Na początku musimy zmierzyć obwód głowy, do tego celu można wykorzystać metr krawiecki bądź sznurek. Na podstawie ściągniętej miary dobieramy wielkość kasku używając tabeli rozmiarowych danej firmy. Żeby zobaczyć czy dany kask jest odpowiednio dopasowany, zakładamy go na głowę i patrzymy czy nie przesuwa się on na niej. Dobrze dobrany kask powinien bez zapinania ściśle do niej przylegać. Następną czynnością jest poprawne zapięcie kasku. Zapinając paski powinniśmy zostawić ok. do 2 palców wolnej przestrzeni pod brodą. Zapięcie powinno zapobiegać zsunięciu się kasku w czasie upadku. Nie zapięty kask nie ochroni naszej głowy podczas upadku.

Decydując się na kask powinniśmy pamiętać o następujących rzeczach.

Zobaczmy czy posiada on odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Bezwzględnie powinien on posiadać normy EN 1384.
Nie należy nabywać budżetowego modelu, gdyż oszczędzanie w zastosowanych materiałach rzutuje na słabszą ochronę głowy.
Bardzo istotne jest także zapięcie kasku, powinno być ono przynajmniej trzypunktowe. Zapewnia ono pewne trzymanie kasku na głowie w chwili upadku.

Warto kupić kask posiadający dobry system wentylacji. Musi on być na tyle sprawny, by właściwie usuwać nadmiar ciepła ze skorupy kasku i zmniejszyć pocenie się głowy jeźdźca. 

W czasie jazdy nasza głowa będzie się pocić, zamienne wkłady kasku pomogą nam w zachowaniu odpowiedniej higieny. Dlatego też kupując kask należy zakupić zapasowe wkłady, które będziemy mogli czyścić.
Nie wolno nabywać kasków używanych, ponieważ mogą one mieć mikrouszkodzenia, które pogorszą jego trwałość. Taki kask nie osłoni odpowiednio naszej głowy. Kask, w którym upadliśmy, bądź który upadł nam z wysokości nie nadaje się do dalszego użytku. Musi on zostać zamieniony na nowy. Wiele przydatnych informacji odnośne kasków jak ich odpowiedniego doboru. Strona Samshield Polska

Kupując kask jeździecki pamiętajmy, że jest to główny element ubioru ochraniający nasze życie i zdrowie. Takie podejście i zastosowanie się do powyższych zasad umożliwi nam dokonanie właściwego wyboru.