kategorieogólnie, trening

Na co zwrócić uwagę, aby jazda konna była bezpieczna?

Jazda konna jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Kontakt z koniem sprawia nam dużo przyjemności, a także jest świetną formą aktywności ruchowej. Pomimo swoich zalet jest to zajęcie dość kontuzyjne. Dlatego tak ważna jest tu sprawa naszego bezpieczeństwa. Abyśmy mieli możliwość w pełni cieszyć się bezpieczną jazdą przestrzegajmy zawsze poniższych zasad.

Przeważnie nasz kontakt z jeździectwem rozpoczyna się w ośrodku jeździeckim gdzie doskonalimy swoje umiejętności. W pierwszej kolejności powinniśmy rozeznać się jak o nasze bezpieczeństwo dba dana szkółka jeździecka. Kluczową kwestię ma tu odpowiednio przeszkolona kadra pracowników. Bezwzględnie osoba, która będzie nas uczyła jeździć musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego jak zostaniemy przeszkoleni zależne będzie nasze bezpieczeństwo na grzbiecie konia. Pod nadzorem dobrego instruktora będziemy robili mniej błędów. Następnym ważnym czynnikiem jest stan oraz organizacja ujeżdżalni. Trzeba zwrócić szczególną uwagę czy ujeżdżalnia jest zagrodzona, czysta oraz czy nie posiada żadnych przeszkód w postaci słupów, wyboistej nawierzchni itp. Pamiętajmy, że czasem z pozoru niewiele istotna przeszkoda może okazać się bardzo groźna dla jeźdźca jadącego na koniu. Należy również sprawdzić czy dana szkółka jeździecka ma wykupione ubezpieczenie dla swoich jeźdźców.

Nasze bezpieczeństwo, w siodle zależne jest przede wszystkim od naszych umiejętności i od tego jaki sprzęt do jazdy konnej posiadamy. Na wierzchowca koniecznie powinniśmy być właściwie ubrani. Odpowiedni ubiór jeźdźca składa się przede wszystkim z:
Kasku lub kasko-toczka – Jego rolą jest ochrona naszej głowy. Nie zapominajmy, że nie można nam usiąść na konia bez poprawnie dopasowanego oraz zapiętego kasku.
Bryczesów – specjalistycznych spodni, które pomagają jeźdźcowi utrzymywanie się w siodle. Często posiadają, także różne wstawki w kroku z tkaniny antypoślizgowej.
Oficerek lub sztybletów – butów przeznaczonych do jazdy konnej. Poprzez swoją budowę ułatwiają odpowiednie ułożenie nogi w strzemieniu oraz ochraniają kostki jeźdźca przed otarciami.

Bardzo istotną czynnością przed każdą przejażdżką jest staranne sprawdzenie w jakim stanie są posiadane akcesoria jeździeckie i czy są one właściwie zamocowane. Jeśli zobaczymy jakiekolwiek poważniejsze uszkodzenia sprzętu nie możemy go użytkować. Przy zakupie jakichkolwiek akcesoriów zwróćmy uwagę na solidność ich wykonania. Nie powinniśmy oszczędzać na ich jakości, ponieważ od niej zależy nasze późniejsze bezpieczeństwo w siodle.