Rady dotyczące kręgosłupa konia

Spora ilość wierzchowców ma problemy z kręgosłupem. Z natury te zwierzęta nie są przystosowane do przewożenia ciężaru na swym grzbiecie. Powodem urazów i zniekształceń grzbietu mogą być czynniki anatomiczne bądź nabyte. Do często występujących schorzeń u konia można zakwalifikować np. nieodpowiednie ukształtowanie albo zapalenie mięśni długich kręgosłupa, wykrzywianie brzuszne kręgosłupa zwane lordozą, przesunięcia kręgów, a nawet zmian zwyrodnieniowych i uszczerbki wyrostków kolczystych. Dużej liczby z tych schorzeń można by się ustrzec odpowiednio dbając o swojego konia.

Zatem co zrobić, by nasz wierzchowiec mógł długo cieszyć się dobrym zdrowiem?:

Najczęściej do schorzeń dochodzi w zakresie kręgów znajdujących się pod siodłem. Dlatego też siodło powinno być odpowiednio dopasowane do budowy anatomicznej konia. W przeciwnym razie może ono zmniejszać ruchomość stawów oraz muskulatury lub powodować ich ucisk co może wpływać na ich zmniejszenie albo stany zapalne. Dobrze dopasowane siodło przez specjalistę jest podstawą profilaktyki schorzeń grzbietu u koni.
Należy uważać, żeby nie przeciążać wierzchowca i nie obciążać jego kręgosłupa za mocno. Przeważnie do uszkodzeń dochodzi u koni skoczków. Ale nie tylko te wierzchowce doznają urazów związanych ze zbyt intensywnym treningiem. Więcej informacji na temat usługi pasowania siodeł można znaleźć na stronie prestigeitaly.pl

Jeśli spostrzeżemy pierwsze objawy przeciążonego kręgosłupa konia w postaci niechęci do nakładania siodła, kłopotów ze szczotkowaniem rejonu grzbietu, niechęcią do skoków jak również częstego braku posłuszeństwa z jeźdźcem na grzbiecie oraz kulawizny trzeba jak najprędzej dać takiemu koniowi odpocząć od pracy pod siodłem. Powinniśmy zweryfikować odpowiednie dopasowania siodła do budowy anatomicznej konia. Powinniśmy także w późniejszym okresie założyć miększy czaprak pod siodło, który złagodzi jego ucisk na mięśnie boczne kręgosłupa.
W celu zminimalizowania bólu oraz rozluźnienia mięśni bocznych grzbietu można zastosować różne leki rozgrzewające bądź naświetlanie specjalnymi lampami. Nagrzanie bolesnych miejsc poprawi ich ukrwienie, polepszy regeneracje i zmniejszy ból po treningowy.

Pamiętajmy, że kręgosłup wierzchowca jest bardzo delikatny. Z tego powodu nie wolno nam zwlekać zaobserwowawszy początkowe objawy przemęczenia grzbietu wierzchowca na powstanie poważniejszej choroby. Skutki rozwoju choroby kręgosłupa mogą być już nieodwracalne i przysporzyć naszemu podopiecznemu dużo bólu.