kategorieogólnie, sprzęt

Bezpieczeństwo i komfort w siodle

Komfort a bezpieczeństwo w siodle

Jeżdżąc na koniu pragniemy czuć się lekko i nieskrępowanie w siodle, gdyż od komfortu naszego oraz konia zależeć będzie w istotnej mierze efektywność treningu. Rynek osprzętu jeździeckiego obfituje w najróżniejsze wersje ubrań oraz pozostałych akcesoriów jeździeckich. Koncentrujemy się na doborze najbardziej wygodnego dla nas ubioru dla jeźdźców zapominając przeważnie o kwestii bezpieczeństwa. Wiele osób twierdzi, że bezpieczeństwo oraz komfort nie idzie w parze. Przeważnie sprawdza się prawdziwość tego stwierdzenia, jednak nie musi tak być. Więc na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze właściwego dla nas oraz dla naszego konia osprzętu jeździeckiego?

Podstawą komfortowej i bezpiecznej jazdy jest właściwe wyposażenie jeździeckie. Wszystkie części stroju jeździeckiego powinny być przeznaczone konkretnie do jazdy konnej. Nie można zamieniać poszczególnych części stroju jeździeckiego garderobą codzienną. Jeździec musi być wyposażony w oficerki albo sztyblety, które ochronią jego nogi przed otarciami a także w razie upadku nie zakleszczą się w strzemieniu. Bryczesy zapewniają dobre trzymanie na grzbiecie, co da jeźdźcowi lepszą stabilność. Górna partia stroju powinna być dopasowana do warunków atmosferycznych. W ciepłe dni poleca się ubieranie dobrze oddychających koszulek natomiast w dni chłodne należy stosować kurtki z nieprzepuszczalnego materiału Należy, także rozważyć stosowanie ochronnej kamizelki jeździeckiej. Ochroni ona górne partie ciała i organy wewnętrzne przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku upadku. Czasami można się zetknąć z opiniami, że kamizelki ograniczają ruchy co jest nie prawdą. Dłonie jeżdżącego powinny być odziane w rękawiczki, które pozwolą na pewniejsze trzymanie wodzy oraz osłonią ręce przed otarciami. Najistotniejszym elementem stroju jeździeckiego odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jest kask. Powinien być on dobrze dopasowany i zaopatrzony w trzypunktowe zamocowanie. Aby kask spełniał swoją rolę powinien mieć atesty bezpieczeństwa. Kaski bez atestów nie ochronią naszej głowy w należyty sposób. Pamiętajmy, że najważniejszą sprawą dla wygody noszenia stroju jeździeckiego jest odpowiednie dobranie rozmiaru ubrań a także ich należyta jakość. Tworzywa słabej jakości mogą być niemiłe dla ciała oraz powodować odparzenia oraz otarcia.

Nasz koń także musi komfortowo czuć się w stosowanym osprzęcie do jazdy konnej. Najważniejszym elementem jego wyposażenia jest siodło, które musi być wysokiej jakości gdyż to od niego zależne jest w głównej mierze jego świetne samopoczucie oraz zdrowie. Nabyte siodło powinno zostać indywidualnie ustawione do budowy anatomicznej konia, gdyż tylko w tedy nie będzie go uwierało i oprze ciężar jeźdźca na odpowiednio dużej powierzchni grzbietu konia. Istotna jest również jakość pozostałego sprzętu jeździeckiego, który powinien być odpowiednio dopasowany do naszego wierzchowca.

Dobrze dobrany sprzęt jeździecki, wysokiej jakości zapewni nam oraz naszemu wierzchowcowi dużą wolność ruchu a także komfortową pracę. Z tego powodu nie możemy bagatelizować tej kwestii i rozważnie realizować nasze zakupy.