Jak chronić konia przed owadami?

W lato dużym problemem nie tylko dla jeźdźców jest zwiększona ilość insektów latających. Owady występujące przeważnie późno popołudniu i wieczorem dokuczają głównie naszym wierzchowcom, a one same nie potrafią przed tym się ochronić. Dlatego też w okresie letnim należy pomóc naszym podopiecznym w walce z nimi. Jest parę dość dobrych sposobów, które mogą ułatwić nam walkę z insektami i przynieść naszym wierzchowcom ulgę.

Na wstępie zadbajmy o higienę naszego wierzchowca. Zaschnięte błoto wraz z potem jest bardzo zachęcające dla much i komarów. Z tego powodu musimy starannie myć naszego wierzchowca i pielęgnować jego sierść. Do mycia warto używać szampon przeciw owadom. Jak mowa o czystości nie możemy zapominać o utrzymywaniu boksu i całej stajni w należytym porządku. Powinniśmy na bieżąco usuwać odchody z boksów oraz ujeżdżalni a także przeprowadzać dezynfekcję tych miejsc. Takie zabiegi pozwolą na ograniczenie ilości insektów oraz rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Wypuszczając konia na padok późnym popołudniem warto nałożyć mu derkę siatkową. Dobry sklep jeździecki ma w sprzedaży derki siatkowe z wyciętym odpowiednio miejscem na siodło, więc w takim rodzaju derki może odbywać się także trening.

Owady najczęściej atakują najczulsze miejsca na ciele konia tj. oczy, chrapy i jego uszy. Dlatego warto jeżeli nasz koń nie posiada dłuższej grzywy, która umożliwiłaby mu na przeganianie owadów z obszaru oczu, nałożyć mu specjalne frędzelki, które mu w tym pomogą. Dla chronienia pyska konia można stosować również maskę przeciw owadom. Maska w doskonały sposób ochrania oczy oraz uszy konia. Jeśli nie chcemy osłaniać oczu naszego wierzchowca możemy nabyć dla niego jedynie nauszniki. Na rynku są również pełne derki zakrywające większą część ciała naszego wierzchowca, razem z uszami oraz oczami.

Aby w kompleksowo zabezpieczyć naszego konia przed insektami warto zaopatrzyć się w preparat odstraszający owady i regularnie pryskać naszego konia. Pamiętajmy, że żaden z domowych sposobów takich jak stosowanie octu albo różnego rodzaju olejków nie są tak skuteczne jak preparaty dostępne w specjalistycznym sklepie jeździeckim.

Warto także rozważyć poranne padokowanie wierzchowców, ponieważ wtedy liczba insektów jest o wiele mniejsza, natomiast wypuszczając naszego wierzchowca na padok późnym popołudniem nie zapominajmy o stosowaniu wymienionych tu środków oraz sposobów na ochronę przeciw owadom.