kategorieogólnie, sprzęt

Jaki czaprak dla naszego konia?

Jeździecka moda narzuca nie tylko wygląd stroju jeździeckiego, ale i także wzornictwo i kolorystykę akcesoriów jeździeckich. Jednym z części osprzętu jeździeckiego, który jest zależny od trendów w modzie jest czaprak. Poza dokładnością wykończenia oraz jakością zastosowanych materiałów jeźdźcy zwracają co raz bardziej uwagę na krój oraz kolorystykę czapraka. Bardzo często jeźdźcy dopasowują swój strój do jego wyglądu bądź odwrotnie. Na rynku jest osiągalna duża ilość różnego rodzaju czapraków, a projektanci osprzętu jeździeckiego kreują nawet kolekcje ubrań do nich dopasowanych. Niektórzy producenci oferują możliwość personalizacji swojego czapraka poprzez naszycie imienia jeźdźca lub konia bądź dobór kolorystyki i wzorów umieszczonych na nim.Czapraki zawsze dobiera się do rodzaju siodła. Ze względu na to kryterium można je podzielić na:

  • Czapraki typu D, DR i DL – są to czapraki przeznaczone do siodeł ujeżdżeniowych.
  • Czapraki typu VS oraz VSD – są to najbardziej uniwersalne czapraki. Używane są do różnych rodzajów siodeł.
  • Czapraki S/VSS – także są dość uniwersalnymi modelami czapraków jednakże stosowanymi głównie do siodeł skokowych.
  • Czapraki PD – są to czapraki ujeżdżeniowe dla kuców.

Dobór kształtu czapraka zależny jest jedynie od preferencji jeźdźca. Na rynku dostępne są czapraki z okrągłym bądź prostym przodem. Niektóre z nich mają przednią część bardziej wypuszczoną do przodu przez co nie zawijają się pod siodło. Przy treningach stosowane są przeważnie gęsto pikowane czapraki wykonane z lekkiego i cienkiego materiału. Jednymi z najlepszych są, te które posiadają futrzane bądź żelowe podkładki. Czapraki bawełniane cechują się lepszą chłonnością potu konia.
Wybierając czaprak musimy poza względami estetycznymi oraz doborem czapraka do modelu siodła skoncentrować się na materiale, z którego został on wykonany. Musi on być jak najbardziej przewiewny. Czaprak też powinien być wykonany z grubszego materiału, który lepiej będzie chronił grzbiet konia przed obtarciami. Jak widać wersji czapraków jest sporo. Szeroki wybór czapraków znajduje się na stronie tego sklepu jeździeckiego: KLIK

Zakładanie czapraka

Przy nakładaniu czapraka należy dopilnować, aby nie był on pofałdowany, musi on dobrze przylegać do grzbietu. Przed nałożeniem czapraka należy również sprawdzić czy jest on suchy i czysty, ponieważ kawałki słomy bądź błota pod czaprakiem będą przeszkadzały naszemu wierzchowcowi, a nawet mogą doprowadzić do obtarć. Pamiętajmy również, aby sprawdzać często stan czapraka, ponieważ jego wypełnienie zbija się i twardnieje, wtedy czaprak przestaje pełnić swoją funkcję. Właściwie dobrany czaprak na pewno uczyni jazdę bardziej komfortową dla jeźdźca i konia, a wybór markowego modelu pozwoli na używanie go przez długi czas.