kategorieogólnie

Jeździectwo – co nam daje?

Jazda konna jest wspaniałą formą aktywności fizycznej. Niektórzy z jeźdźców uprawia ten sport dla rekreacji, a następna część podchodzi do tego pod kątem sportu. Obojętnie czym jest dla nas jazda konna uprawiając je mamy z tego dużo więcej korzyści niż przyjemnie spędzony czas i spalone niechciane kilogramy. Więc czego uczy nas jazda konna?

Przede wszystkim uprawiając jeździectwo mamy styczność z koniem. Aby dobrze jeździć na koniu między nim, a nami musi wytworzyć się więź. To jednak wymaga obustronnego zrozumienia koniem. W czasie pogłębiania tej więzi uczymy się cierpliwości oraz determinacji w dążeniu do postawionego założenia. Niezmiernie ważną korzyścią jest również lepsze radzenie sobie w grupie. Kolejną istotną korzyścią płynącą z uprawiania jeździectwa jest uzyskiwanie wiadomości o samym sobie. W czasie procesu pojmowania psychiki swojego wierzchowca dowiadujemy się dużej liczby rzeczy o sobie. Co pomocne jest w lepszym rozumieniu siebie i otaczającego nas świata. To wszystko daje nam większą pewność siebie.

Jeśli poza samą jazdą konną opiekujemy się samodzielnie naszym wierzchowcem, wytworzy się w nas poczucie odpowiedzialności za żywe stworzenie. To jest bardzo istotną cechą w życiu, szczególnie dla najmłodszych.

Jazda konna pomaga w lepszym radzeniu sobie ze złym samopoczuciem. Zazwyczaj wierzchowce są stworzeniami spokojnymi oraz mądrymi. Współpraca z nimi pomaga nam się zrelaksować. Nie ma nic lepszego jak jazda w siodle po ciężkim oraz przygnębiającym dniu. Umożliwia nam to chociażby na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego.

Poza opisanymi korzyściami płynącymi z uprawiania jeździectwa warto wspomnieć o tych najbardziej znanych, czyli korzyściach fizycznych. Jazda konna pomaga nam w utrzymaniu wysokiej sprawności fizycznej. Będąc w siodle mamy prostą sylwetkę co jest pomocne w korygowaniu błędów postawy. Jeździectwo oddziałuje również w pozytywny sposób na nasze serce, obniżając ciśnienie tętnicze oraz angażuje do pracy praktycznie wszelkie partie mięśni. Praktycznie rzecz ujmując jeździectwo nie ma w ogóle złego wpływu na nasz organizm.

Pamiętajmy o tym, że z jeździectwa nie tylko otrzymujemy wyszczególnione korzyści, ale także dajemy wiele od siebie. Tylko tym sposobem jest możliwe w pełni odczuwać wszelkie korzyści pochodzące z jazdy konnej.