kategorieogólnie

Własny koń to duży obowiązek

Podejmując decyzję o zakupie własnego wierzchowca często nie zastanawiamy się zawczasu nad kwestią wszystkich obowiązków, z którymi musimy się liczyć gdy będziemy już jego właścicielami. Zakup wierzchowca musi być decyzją dobrze przemyślaną ponieważ zwierze nie jest rzeczą, której możemy się pozbyć gdy nam nie będzie już odpowiadać.

Przed kupnem konia warto skorzystać z przeglądu weterynaryjnego. Pozwoli nam to na pozbycie się wielu niemiłych problemów ze zdrowiem, które mogą wystąpić po jego zakupie. Ocena weterynarza pozwoli nam mieć pewność, że kupowane zwierzę jest w pełni zdrowe i nie ma żadnych ukrytych schorzeń.

Jak już staniemy się posiadaczami naszego wymarzonego zwierzęcia powinniśmy mu zapewnić dobre lokum. Jeżeli sami nie posiadamy możliwości, aby go trzymać musimy skorzystać z usług stajni. Większość pensjonatów zapewnia kompleksową obsługę koni. Warto zapoznać się wcześniej z warunkami panującymi w wybranej stajni. Zwróćmy uwagę na wielkość oraz higiena boksów. Ściółka powinna być regularnie wymieniana a ściany i drzwi boksu czyste. Trzeba także zorientować się jaki jest stan innych koni. Powinny być one czyste i dobrze karmione. Bardzo ważnym elementem są tereny zielone wokół pensjonatu. Muszą być one odpowiednio duże, wypielęgnowane i ogrodzone. Jeżeli udostępniana jest ujeżdżalnia kryta, musi być bezpieczna dla naszego wierzchowca. Żeby to sprawdzić należy zobaczyć czy podłoże jest czyste i nie ma na nim żadnych przeszkód. Kolejnym istotnym elementem jest opieka weterynaryjna oraz kowala.

Bardzo ważną ale często zapominaną kwestią jest ubezpieczenie konia. Trzeba pomyśleć o tym za wczasu.

Posiadanie własnego konia wymaga od nas zakupu całości osprzętu konia i wyposażenia jeźdźca. Nabywając wszelkie potrzebne akcesoria jeździeckie warto wybierać znane i renomowane firmy. Ich jakość oraz trwałość będzie dużo większa od tanich odpowiedników. Nie wolno pomijać, że dobrze dobrany sprzęt jeździecki wysokiej jakości pozytywnie wpłynie na samopoczucie naszego konia. Przykładowo nie warto szukać oszczędności na zakupie siodła, ponieważ może ono uwierać naszego wierzchowca i doprowadzić do bezpowrotnych zmian w rejonie jego grzbietu.

Pamiętajmy, że decydując się na zakup wierzchowca nie możemy myśleć jedynie o pozytywnych kwestiach płynących z faktu jego posiadania. Przede wszystkim musimy zastanowić się czy jesteśmy gotowi na wzięcie na siebie tego zobowiązania. Świadomie zrealizowanej decyzji z pewnością nie będziemy żałować a posiadanie swojego konia da nam dużo przyjemności.