kategorieogólnie

Krótko o jeździectwie

sportowych na różnego rodzaju konkursach, a nawet na olimpiadach. W 1928 roku utworzony został Polski Związek Jeździecki. Polski Związek Jeździecki jest organizacją w strukturze, której znajdują się jeźdźcy zawodowi, sędziowie, osoby szkolące, a także pozostali działacze jeździectwa polskiego. Jednakże wraz z wybuchem II Wojny Światowej rozwój jeździectwa w naszym kraju a także w Europie spowolnił. Rozwiązano Polski Związek Jeździecki, w którego miejsce po wojnie utworzono Sekcję Jeździecką i Pięcioboju Nowoczesnego. W okresie powojennym było niezmiernie ciężko odnowić starą świetność jeździectwa polskiego. Polski Związek Jeździecki wznowiono dopiero w 1957 roku. Ciągle od tej chwili jeździectwo w naszym kraju stawało się co raz mocniej znane i wracało do starej formy.

Teraz jeździectwo staje się co raz bardziej znaną dziedziną sportową, rehabilitacyjną oraz rekreacyjną. Jest sportem niewątpliwie prestiżowym. PZJ posiada ok. 30 000 ludzi związanych w czynny sposób z jeździectwem. Szacuje się, że mamy ok. 300 000 tysięcy ludzi jeżdżących konno. Rozgrywana jest co raz większa liczba różnych zawodów jeździeckich, które cieszą się wzrastającym zainteresowaniem. Nasi jeźdźcy zdobywają sukcesy na arenie międzynarodowej. W kraju jest ok. 3700 osób aktywnie uczestniczących w konkursach i liczba ta ciągle wzrasta.
Poza rozwojem jeździectwa kwalifikowanego jako sport co raz popularniejszą formą spędzania aktywnie czasu jest jazda turystyczna oraz rekreacyjna przy której tzw. próg wejściowy jest dużo niższy niż przy jeździectwie sportowym. Przez to co raz więcej młodych ludzi a nawet dzieci wsiada na wierzchowce i zaczyna w ten sposób swoją przygodę z jazdą konną. Aby rozpocząć naukę jeździectwa rekreacyjnego nie musi się ponosić tak wielkich nakładów finansowych jak przy jeździectwie sportowym. Dlatego też dużo jeźdźców zaczynało przygodę z jeździectwem od jazdy rekreacyjnej. Jest to również doskonały sposób na zapoznanie się z podstawami jeździectwa i dzięki temu wybranie dalszej drogi swojego rozwoju.

W miarę rosnącego zainteresowania jazdą konną rozwija się także cały przemysł związany z tą kategorią sportu. Tworzone są szkoły jeździeckie oraz kluby. Powstaje wiele sklepów dla jeźdźców posiadających w szeroki asortyment akcesoriów dla jeźdźców oraz koni. Tworzone są coraz to nowocześniejsze i doskonalsze modele siodeł oraz innego rodzaju osprzęt dla jeźdźców. Rozwijają się również nowe usługi takie jak saddle fitting, którego celem jest optymalne dopasowanie siodła do grzbietu konia. Usługa jest dość złożona, więcej informacji odnośnie Jej realizacji doskonale opisano na stronie siodeł Prestige Italia. Link do artykułu znajdziesz TU. Wzrastająca konkurencja na rynku artykułów jeździeckich skutkuje stałym rozszerzaniem asortymentu sklepów i hurtowni jeździeckich oraz w efekcie powiększeniem rozpiętości cen produktów. Wzrost popularności tej dyscypliny wpłynęła także korzystnie na poziom opłat związanych z uczestnictwem w kursach i klubach jeździeckich. Dzięki temu jeździectwo jest co raz łatwiej osiągalne dla szerszej ilości osób.