kategorieogólnie, trening

Koń nie reaguje na pomoce jeździeckie

Jazda na koniu wymaga od jeźdźca umiejętnego władania pomocami jeździeckimi. Są one językiem komunikowania się między jeźdźcem, a wierzchowcem. Dzielą się na pomoce naturalne oraz dodatkowe.

Do pomocy naturalnych zaliczyć można:

Dosiad
Łydki
Oddziaływanie rękoma
Oddziaływanie głosem

Do pomocy sztucznych zalicza się:

1. Palcat
2. Ostrogi

Więc mamy cały wachlarz narzędzi pozwalających jeźdźcowi na wpływanie na swojego wierzchowca. Mogłoby się zdawać, że wystarczające jest odpowiednie posługiwanie się nimi, aby móc jeździć na koniu. Niestety mimo tego, że umiejętne władanie pomocami jeździeckimi jest konieczne do jazdy na koniu nie zawsze on reaguje na nie prawidłowo. Z jakiego powodu tak się dzieje?

Po pierwsze należy zobaczyć czy błąd powiązany z brakiem reakcji na pomoce jeździeckie wynika po stronie zwierzęcia czy jeżdżącego. W większości przypadków okazuje się, że zła komunikacja wynika z pomyłek po stronie jeźdźca.

Częstym błędem jest niewłaściwe lub niechlujne wykorzystywanie pomocy jeździeckich. Pomoce jeździeckie są tylko wtedy skuteczne jeśli jeździec stosuje je zajmując właściwe miejsce w siodle, postawę oraz używając je w odpowiednim miejscu.
Bardzo istotną sprawą jest stosowanie pomocy z umiarem. Zbyt silne ich używanie może znieczulić naszego wierzchowca na ich działanie, natomiast słabe nie da upragnionego skutku.
Pomoce jeździeckie muszą być stosowane z wyczuciem, a ich intensywność musi być dawkowana.

Następnym ważnym błędem czynionym przez jeźdźców jest brak łączenia pomocy jeździeckich na wzajem. Często bywa tak, że jeżdżący stara się wpływać na wierzchowca przy użyciu jednej pomocy jeździeckiej. Ponad to inne pomoce mogą oddziaływać sprzecznie z naszymi zamiarami.

Kolejnym istotnym błędem popełnianym przez jeżdżących konno jest nieodpowiednie wyczucie czasu w stosowaniu pomocy jeździeckich. Ważne aby pomoce jeździeckie były stosowane w odpowiedniej kolejności. Pierw dosiad, łydka, ręce i głos jeźdźca. Realizowanie tego nie powinno być zbyt wolne.

Ostatnia kwestią związaną z nieskutecznością pomocy jeździeckich jest upór albo chęć władania przez konia. Nasz wierzchowiec może pragnąć narzucać nam swoją wolę, żeby tego uniknąć powinniśmy konsekwentnie oraz zdecydowanie używać pomoce jeździeckie.

Nie zapominajmy, że nawet gdy znamy mechanizmy stosowania pomocy jeździeckich oraz mamy wysokiej jakości sprzęt jeździecki nie daje nam to gwarancji, że nasz wierzchowiec będzie słuchał. Powinniśmy wtedy dobrze przemyśleć taką sytuację starając się znaleźć przyczynę takiego postępowania. Jeździectwo wymaga od nas ciągłego uczenia się, a nasze doświadczenie będzie się zwiększało z każdą chwilą spędzoną na koniu.