Podstawowe przybory do pielęgnacji konia

Prawidłowa higiena naszego konia ma decydujące znaczenie dla dobrego stanu jego zdrowia. Poprzez odpowiednią higienę powinniśmy rozumieć przeprowadzanie regularnych oraz dokładnych czynności pielęgnacyjnych obejmujących całego wierzchowca, realizowanych z należytą dbałością. Żeby móc to osiągnąć potrzebować będziemy do tego celu odpowiednich narzędzi. Więc czego nie może brakować wśród naszych stajennych akcesoriów do czyszczenia wierzchowca?

Twarda szczoteczka – proste narzędzie przeznaczone do powierzchownego czyszczenia sierści wierzchowca. Służy do pozbywania się wierzchniej warstwy piasku i błota z sierści oraz skóry konia. Szczotkowanie wierzchowca powinno odbywać się po każdym powrocie konia z padoku. Należy mieć na uwadze, że konia wyczesujemy zgodnie z położeniem włosia rozpoczynając od jego łba z lewej strony kończąc na tylnych kończynach.
Iglak – specjalna szczotka przeznaczona do czesania naszego wierzchowca po jeździe. Bardzo dobrze czyści sierść sklejoną od potu.
Zgrzebło – przeznaczone jest do dokładniejszego czyszczenia sklejonej sierści oraz skóry wierzchowca. Zgrzebło doskonale usuwa także wychodzącą sierść. Dobrze jeśli posiadamy zgrzebło metalowe i gumowe. Zgrzebłem metalowym łatwiej będzie nam oczyszczać większe części ciała natomiast zgrzebłem gumowym powinniśmy czyścić czulsze miejsca takie jak rejony kręgosłupa i łopatek.
Miękka szczotka – usuwa pozostałości zabrudzeń i kurzu z sierści, których nie usunęliśmy za pomocą zgrzebła. Daje sierści połysk oraz świeżość.
Szczotka do ogona – służy do czesania końskiego ogona. Należy bardzo uważać, aby w czasie rozczesywania nie szarpać włosów, z tego powodu musimy wykonywać to z dużym wyczuciem. Najlepiej przed użyciem szczotki przygotować palcami poszczególne pasma włosia.
Grzebień do grzywy – używany do rozczesywania grzywy. Nadaje się świetnie do czesania pozostałości słomy, które mogły by podrażniać czułe oczy konia.
Kopystka – jest przyrządem służącym do czyszczenia kopyt konia. Zabieg ten powinien być wykonywany codziennie. Nieodpowiednia higiena kopyt skutkuje bardzo często rozwijaniem się drobnoustrojów beztlenowych w okolicach strzałki a także doprowadza do występowania procesów gnilnych.
Miękkie ściereczki – pomocne do mycia pyska i okolic intymnych. Nie zapominajmy, że musimy mieć osobne ściereczki do pyska i osobne do okolic intymnych. Powinny być one zrobione z miękkiego a także chłonnego materiału.
Środki do pielęgnowania oraz czyszczenia konia – w naszym przyborniku nie może również zabraknąć preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sierści oraz kopyt zwierzęcia. Ułatwiają one zachować na dłuższy okres czasu efekt świeżości i chronią sierść oraz kopyta przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Bardzo popularnymi wśród jeźdźców są produkty firmy Busse, które możecie znaleźć TUTAJ.

Nie zapominajmy także o tym, aby nasz osprzęt jeździecki był zawsze czysty i zadbany. Zachowując właściwą higienę naszego konia oraz jego akcesoriów jeździeckich uchronimy go przed wieloma kontuzjami oraz chorobami. Koń czysty będzie miał również o wiele lepsze samopoczucie przez co trening będzie dla nas i dla niego przyjemniejszy.