Chody konia

Contact An Agent

Sposób w jaki porusza się koń nazywany jest chodem. Każdy początkujący jeździec musi zaznajomić się z każdym z chodów konia. Poprawne rozróżnianie chodów jest podstawową kwestią w uczeniu się jazdy konnej. Jeździec musi nauczyć się jak oddziaływać skutecznie pomocami jeździeckimi oraz jak zachowywać się w siodle podczas każdego chodu. Poprawne realizowanie chodów wymaga także od jeżdżącego oraz wierzchowca doskonałej komunikacji opartej na odpowiednim treningu.

Podstawowym chodem, od którego zaczynamy naukę jeździectwa jest stęp. Jest on najwolniejszym chodem konia. Składa się z czterech taktów. Początkowo stawiana jest tylna noga następnie przednia po tej samej stronie. Kolejno w ruch idzie w tej samej kolejności przeciwległa para nóg po drugiej stronie. Wyróżnić możemy stęp pośredni, zebrany, swobodny oraz wyciągnięty.
Stęp pośredni jest chodem wolnym gdzie wierzchowiec kroczy energicznie. Tylne kończyny trochę przekraczają ślady przednich kopyt. Jeździec ma doskonały kontakt z koniem na wodzy. W stępie zebranym wierzchowiec stawia krótkie kroki przy znacznym zgięciu stawów. Kontakt na wodzach jest nieco słabszy. Stęp swobodny jest chodem zapewniającą koniowi dużą swobodę. Wodze w ogóle nie są napięte. Wierzchowiec w tym chodzie wypoczywa. Stęp wyciągnięty – koń wykonuje maksymalnie duże kroki, dlatego też jego ciało podlega specyficznemu wydłużeniu.

Następnym oraz żwawszym chodem wierzchowca jest kłus. Jest chodem składającym się z dwóch taktów. W chodzie tym dwie kończyny po przekątnej odbijają się od podłoża a kolejne dwie są uniesione w powietrzu i tak na przemian. Wyróżniamy kłus roboczy, pośredni, zebrany oraz wyciągnięty. Podczas kłusa roboczego wierzchowiec porusza się naturalnie bez większego wysiłku. Natomiast w kłusie pośrednim sylwetka konia jest bardziej wyciągnięta. Wierzchowiec rusza się szybciej niż ma to miejsce w podczas kłusa roboczego. Podczas kłusa zebranego szyja konia jest widocznie wygięta, wykrok jest krótki a stawy pracują głębiej. Kłus wyciągnięty odznacza się mocnym wyciągnięciem postawy konia jak również stawianiem jak najdłuższych kroków.

Galop jest chodem trzytaktowym konia. W tym chodzie występuje faza oderwania wszystkich nóg od podłoża. Jeden skok nazywany jest foulem. Rozróżniamy galop z prawej a także lewej nogi w zależności od tego, która para kończyn wysuwa się wprzód jako pierwsza. Zazwyczaj wierzchowiec galopuje na parę nóg zgodnie z kierunkiem ruchu. Jeśli rusza się w odwrotnym kierunku niż noga, na którą galopuje to mówimy o tzw. kontrgalopie. Rozróżnia się galop roboczy, pośredni, zebrany i wyciągnięty. Galop roboczy charakteryzuje się rytmicznością, równomiernością a także dużą równowagą wierzchowca. W czasie galopu pośredniego foule konia są wyciągnięte. Głowa i szyja konia jest delikatnie opuszczona. Podczas galopu wyciągniętego foule konia są jak najbardziej wyciągnięte. Głowa konia jest spuszczona natomiast szyja wyciągnięta.

Cwał – jest rodzajem galopu. Jednakże jest chodem składającym się z czterech taktów. Jest najszybszym chodem konia. Prędkość galopującego konia waha się w granicach 50 – 60 km/h.