kategorieogólnie

Zakup własnego konia

Decyzja o zakupie własnego wierzchowca pojawia się za zwyczaj w momencie, w którym jesteśmy już mocniej zaznajomieni z jeździectwem i mamy jakieś doświadczenie w tej dziedzinie. Posiadanie własnego konia nie jest konieczne do rozpoczęcia nauki jazdy gdzie to w czasie jazdy korzystamy z użyczonego zwierzęcia. Ale posiadanie swojego wierzchowca daje dużo satysfakcji a szczególnie pozwala stworzyć silniejszą więź pomiędzy jeźdźcem a koniem i poprzez to bardziej radować się jazdą. Trzeba jednak pamiętać, iż oprócz korzyści płynących z tego faktu posiadanie swojego wierzchowca niesie za sobą dużo zobowiązań, jak również wydatków związanych z jego utrzymaniem. Podaje się, że comiesięczny koszt utrzymania wierzchowca w mieście to wydatek rzędu 1 tys. zł ponieważ oprócz jedzenia trzeba mu zapewnić miejsce w stadninie. Także dla własnego konia nabywamy często porządniejsze i kosztowniejsze akcesoria jeździeckie niż dla konia użyczonego. Dlatego też koszty ponoszone w związku z posiadaniem wierzchowca są duże.
Na co trzeba zwrócić uwagę w momencie kupna konia?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiek, stan zdrowia i temperament konia. Bezwzględnie przed kupnem trzeba dopuścić do badania weterynaryjnego wierzchowca oraz przeprowadzić jazdę próbną. Sprzedawca co do zasady ma powinność poinformowania nas o stanie zdrowia zwierzęcia, ale nie wszyscy sprzedawcy są na tyle uczciwi, że przedstawią nam rzetelne informacje. Konie z reguły dzieli się na 2 rodzaje. Wierzchowce zimnokrwiste i gorącokriwste. Gorącokrwiste konie posiadają lekką budowę i cechują się dużym temperamentem. Są o wiele cięższe do okiełznania niż wierzchowce zimnokrwiste, które to są dużo bardziej spokojne, mają muskularną sylwetkę oraz wielką siłę. Należy sformułować nasze oczekiwania względem wierzchowca co do jego przeznaczenia i swoich upodobań jeździeckich. Kiedy poszukujemy konia do zawodów najlepiej nabyć konia gorącokrwistego o dużym temperamencie cechującego się dużą zwinnością natomiast jeżeli poszukujemy zwierzęcia do jazdy rekreacyjnej trzeba zastanowić się nad kupnem konia rasy zimnokrwistej. Bez wątpienia łatwiej jeźdźcowi o niezbyt dużym doświadczeniu będzie posiadać konia już ujeżdżonego o właściwie uformowanym charakterze posiadającego więcej niż osiem lat. Bardzo młody koń nie będzie tak oddany jeźdźcowi, który ma małe doświadczenie. Wzrost wierzchowca musi być dopasowany do wzrostu właściciela. Jeśli chodzi o płeć konia najbardziej ułożony będzie wykastrowany wierzchowiec. Silniej temperamentne są klacze a przede wszystkim ogiery, które są zalecane dla najbardziej doświadczonych jeźdźców.
Decydując się na zakup konia należy to wnikliwie przemyśleć ponieważ zwierzę nie jest przedmiotem, który można się pozbyć kiedy nam się znudzi. Nabycie konia jest to wzięcie na siebie zobowiązania na kolejne dwadzieścia do 30 lat. Na pewno zaczynając przygodę z jeździectwem nie trzeba posiadać własnego wierzchowca a słuszniej wypożyczać go ze stadniny. W sposób ten w miarę rozwijania naszego zainteresowania związanego z jazdą konną będziemy bardziej świadomie podejmować tak ważne decyzje. Jak już nabędziemy własnego konia pamiętajmy o tym by zagwarantować mu jak najlepsze warunki bytowe, zadbajmy o to by był właściwie żywiony, miał przyjemne lokum a także kupujmy tylko najlepsze artykuły jeździeckie w dobrym sklepie jeździeckim. Dzięki temu będziemy się cieszyć znakomitą sprawnością psychiczną i fizyczną zwierzęcia przez długie lata.