Jak prawidłowo chronić nogi konia przed urazami?

Contact An Agent

Nogi konia jak i jego kopyta podczas wysiłku są poddawane bardzo dużym siłom. Przez to wystawione są na różne kontuzje i urazy w postaci – naciągnięć ścięgien, stłuczeń, zranień, itp.
Nawet drobne kontuzje mogą prowadzić do wyeliminowania naszego wierzchowca z pracy pod siodłem, dlatego też bezwzględnie należy używać ochrony jego nóg. Aktualnie w salonach jeździeckich jest dostępny bogaty asortyment akcesoriów chroniących nogi naszego konia przed uszkodzeniem. Zobaczmy wiec w jaki sposób możemy ochronić naszego wierzchowca przed urazami nóg.

Podstawową i powszechnie znanym sposobem chronienia nóg jest stosowanie owijek. Osłaniają one przede wszystkim staw pęcinowy oraz zabezpieczają nogi wierzchowca przed niewielkimi skaleczeniami. Pamiętajmy, że owijek nie wolno stosować do skoków oraz do jazdy w teren ze względu na możliwość zsunięcia się owijki w czasie skoku albo jazdy. Pod bandaż należy zakładać podkład aby nie otrzeć kończyn konia. Bardzo istotną sprawą przy zakładaniu bandaży jest zdolność ich odpowiedniego owinięcia.

Następnym zabezpieczeniem nóg wierzchowca jest stosowanie ochraniaczy. Ochraniacze zazwyczaj wykonane są ze skóry albo tworzyw sztucznych. Ich ogromną zaletą jest prostota zakładania. Stabilniejsze zapięcie pozwala na stosowanie ochraniaczy do skakania i wyjazdów w teren. Odrębnym rodzajem ochraniaczy są ochraniacze transportowe stosowane do zabezpieczania kończyn konia w trakcie transportu. Trzeba jednak pamiętać, że ochraniacze powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju uprawianej konkurencji a także do obwodu nogi wierzchowca. Zbyt wąskie mogą powodować obtarcia lub niedokrwienie.

Celem ochrony piętek a także koronek kopytowych stosuje się kalosze dla wierzchowców. Osłaniają one kopyta konia jeśli ma on skłonność do haczenia tylnymi kopytami o przednie.

Nie zapominajmy, że nie wszystkie dostępne w sklepach akcesoria do chronienia kończyn naszego konia pełnią swoją funkcję. Z tego powodu do ich kupna powinniśmy wybrać jedynie renomowany sklep jeździecki. Gdzie z pewnością kupiony przedmiot jest w pełni wartościowy a oprócz tego uzyskamy pomoc w wyborze odpowiedniego dla nas modelu oraz rozmiaru. Bardzo popularnymi wśród jeźdźców są ochraniacze Veredus. Producent posiada bardzo szeroki asortyment ochraniaczy dla koni: https://www.equishop.com/pl/7_veredus?dla-konia=ochraniacze

Co prawda, niektórzy uważają, że ochraniacze albo inne formy ochrony nóg nie są konieczne w większości przypadków a należy stosować je podczas realizowania jedynie, niektórych aktywności fizycznych, ale w praktyce warto chronić naszego wierzchowca nawet podczas zwykłej przejażdżki.